W Polsce każdego dnia ponad 8 mln osób gra w swego rodzaju farmakologiczna ruletkę, stosując leki, których niewłaściwe łączenie może grozić nawet śmiercią. Około 3–7% przyjęć do szpitali dotyczy chorych z powikłaniami polekowymi. Niepożądane następstwa działania lęków i szkodliwych interakcji występują średnio u 27% hospitalizowanych osób, a u jednej na 300 z nich następuje zejście śmiertelne. Koszty leczenia powikłań polekowych pochłaniają 15–20% budżetu szpitali. W praktyce klinicznej nierzadko spotykamy się z niepożądanymi działaniami produktów leczniczych, które nie musza być indukowane przez substancja ę czynna. Pacjenci czasem nie zgadzają się na zamian ę jednego produktu leczniczego na drugi, mimo że oba zawierają identyczna substancję czynna, ponieważ z ich doświadczeń wynika, że nie każdy lek zawierający dana substancję będzie równie dobrze tolerowany.
Każda zamiana leku, także gdy zawarta w nim substancja lecznicza jest identyczna jak w leku poprzednio stosowanym, niesie ze sobą wzrost ryzyka wystąpienia działań niepożądanych, których koszt musi być uwzględniony w szacowaniu kosztów leczenia (1). W literaturze dostępne są badania, ktore wskazuja, że nawet 1/3 pacjentow, u ktorych leki oryginalne zastapiono lekami odtworczymi, zgłaszała negatywne konsekwencje tej zamiany, zwiazane przede wszystkim z występowaniem polekowych działań niepożadanych (2).
Musimy pamiętać, że za wystąpienie działań niepożadanych mogą odpowiadac substancje pomocnicze zawarte w przyjmowanej przez pacjenta postaci leku. Substancje pomocnicze są związkami chemicznymi pochodzenia naturalnego lub związkami syntetycznymi bądź ich mieszaninami. Substancje pomocnicze nie mogą wykazywać działania farmakologicznego ani wchodzić w niepożądane reakcje wpływające na trwałość leku (3,4,5). Pozwalają uzyskać odpowiednia postać leku i decydują o właściwościach fizycznych produktu leczniczego, zwiększają trwałość substancji leczniczej, poprawiają wygląd i smak, a także wpływają na szybkość uwalniania i wchłaniania substancji leczniczej oraz poprawiają jej biodostępność. Nie wolno zapominać, że w praktyce występują sytuacje, gdy zawartość określonych substancji pomocniczych stanowi przeciwwskazanie do stosowania leku, w szczególności w grupach pacjentów, u których w przeszłości mieliśmy do czynienia z występowaniem polekowych działań niepożadanych. Spośrod substancji pomocniczych największe znaczenie praktyczne mają: laktoza, soja, orzeszki ziemne i skrobia (6,7,8,9,10).
Laktoza, czyli cukier mleczny, to jedna z najczęściej stosowanych substancji pomocniczych, wykorzystywana jako wypełniacz dodawany do kapsułek i tabletek. Jest organicznym związkiem chemicznym należącym do węglowodanów, disacharydem (dwucukrem) złożonym z dwóch prostszych cząsteczek: D-galaktozy i D-glukozy, połączonych specyficznym wiązaniem chemicznym, tzw. wiązaniem β-1,4-glikozydowym Można ją znaleźć w wielu doustnych postaciach leku. Najczęstszymi objawami niepożądanymi u pacjenta z nietolerancją laktozy są: wzdęcia, wodniste biegunki, bóle brzucha, nudności i bolesne kolki. Pojawiają się po około 30 min do 2 godz. od zażycia leku z zawartością laktozy. Szacuje się, że 20–30% populacji polskiej stanowią osoby z nietolerancja laktozy. Substancji tej nie powinny przyjmować również osoby z alergia na białko krowie (11,12).
Uczulenie na soję jest coraz częściej odnotowywane w populacji polskiej. 80–90% białek wchodzących w skład ziarna soi stanowią globuliny. Najważniejszymi alergenami soi są białka Gly 1A i Gly 1B, zauważono jednak, że działanie alergizujące może wywierać także obecny w ziarnach soi inhibitor tryptazy. Białko soi może również powodować wystąpienie lub nasilanie się objawów atopowego zapalenia skory: skora zaczyna robić się czerwona i swędząca, mogą także pojawiać się grudki. U osób uczulonych może również wystąpić wstrząs anafilaktyczny.
Orzeszki ziemne - Wśród wielu białek obecnych w orzeszkach ziemnych największa grupę stanowią
albuminy i globuliny. Właściwości uczulające wykazują głownie albuminy, wśród których można wyróżnić
frakcję arachidowa, o masie cząsteczkowej ok. 660 kDa, oraz frakcję konarachidowa o masie cząsteczkowej
poniżej 295 kDa. Ponadto w skład albumin wchodzą: inhibitory proteaz, fosfolipazy, glikoproteiny
oraz α-amylaza. Do najważniejszych alergenów należą trzy główne antygeny: Arah 1, Arah 2 i Arah 3.
Stwierdzono, że dwa pierwsze są odpowiedzialne za indukcję wytwarzania swoistych alergenowo przeciwciał
IgE u ponad 90% osób uczulonych. Ze względu na to, że orzechy są bardzo silnym alergenem, objawy po ich
spożyciu pojawiają się niemal natychmiast: po upływie kilku do kilkunastu minut. Nasilenie dolegliwości
jest osobniczo zmienne. Do najczęściej występujących objawów alergii na orzeszki zaliczamy:
Skrobia jest substancją wypełniającą, stanowiąca składnik powłok tabletek. Jeżeli zawiera powyżej 0,3% glutenu, jest kategorycznie przeciwwskazania u osób z celiakia. U takiego pacjenta, nawet jeśli ściśle przestrzega on diety, przyjęcie takiego leku może prowadzić do ponownego pojawienia się objawów choroby. U osób cierpiących na celiakię już niewielkie dawki glutenu w diecie – powyżej 50 mg na dobę – w dość krótkim czasie mogą doprowadzić do zaniku kosmków jelitowych i wzrostu miana swoistych przeciwciał. Oczywiście w praktyce klinicznej niezwykle istotne są także reakcje nadwrażliwości na leki, indukowane przez substancję czynna (11,12).
Do reakcji nadwrażliwości na leki (drug hypersensitivity reactions, DHR) zaliczane są wszystkie reakcje polekowe, które w swoim obrazie klinicznym przypominają reakcje alergiczne. Warto pamiętać, że DHR stanowią ponad 15% wszystkich niepożądanych reakcji indukowanych przez leki i mogą dotyczyć nawet 7% populacji ogólnej. Z klinicznego i terapeutycznego punktu widzenia DHR można podzielić na alergiczne i niealergiczne. Reakcje, w których patomechanizmie uczestniczy układ immunologiczny, są klasyfikowane jako alergia na leki. Są one trudne, a nawet niemożliwe do przewidzenia i najczęściej związane z koniecznością odstawienia leku podejrzanego o wywołanie działania niepożądanego. Mogą potencjalnie zagrażać życiu. DHR dzieli się na reakcje natychmiastowe i nienatychmiastowe. Natychmiastowe reakcje nadwrażliwości na leki (immediate DHR) zwykle rozwijają się w ciągu 1–6 godz. od podania ostatniej dawki leku. Typowe objawy reakcji natychmiastowej obejmują: pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, zapalenie spojówek, nieżyt nosa, skurcz oskrzeli, a także objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, anafilaksja lub wstrząs anafilaktyczny. Reakcje natychmiastowe są najczęściej wywołane przez mechanizm IgE-zależny. Warto w tym miejscu przypomnieć, że pojęcie „reakcje anafilaktoidalne” zostało zastąpione przez pojęcie „niealergiczne reakcje nadwrażliwości na leki”.
Co należy zrobić, aby stosowana farmakoterapia była skuteczna i bezpieczna? – lista top 7
- nie należy w żadnym razie dokonywać automatycznej zamiany leków, nawet jeżeli w ich składzie znajduje się tożsama substancja czynna. Zawsze, szczególnie w przypadku pacjentów, u których w przeszłości występowały reakcje szeroko rozumianej nietolerancji po zażyciu leków, należy zastanowić się, czy przyczyna powikłań nie były substancje pomocnicze. Jeżeli tak, to oczywiście należy wybierać, w miarę możliwości, produkty lecznicze, które tych substancji pomocniczych nie zawierają.
- u pacjentów, u których zdiagnozowano nietolerancję soi czy orzeszków, należy bezwzględnie unikać podawania produktów leczniczych zawierających w swoim składzie te substancje pomocnicze, gdyż może u nich wystąpić reakcja natychmiastowa, która może być groźna nie tylko dla zdrowia, lecz także dla życia.
- każda zamiana jednego produktu leczniczego na inny nawet jeżeli zawiera tożsamą substancję czynną jest decyzją terapeutyczną
- szczególną uwagę należy zwrócić na populacje pacjentów o zmiennej farmakokinetyce leków, w szczególności dotyczy to populacji pediatrycznej, geriatrycznej , kobiet ciężarnych, karmiących oraz pacjentów otyłych
- nigdy nie należy dokonywać zamiany produktów leczniczych u pacjentów do 6 roku życia, co więcej w populacji tej należy ograniczyć do niezbędnego minimum samoleczenie
- w każdym wypadku zamiany produktów leczniczych należy przeprowadzić z pacjentem wywiad co do występujących w przeszłości działań niepożądanych
- nigdy nie należy dokonywać zamiany produktów leczniczych jeżeli istnieje wątpliwość, co ryzyka wystąpienia działań niepożądanych
W przypadku stosowania u pacjenta leków o różnych nazwach handlowych, nawet jeżeli zawierają tożsamą substancję czynną, mamy do czynienia z dwoma rożnymi lekami, które pomimo uznania ich za bioekwiwaletne nie muszą wykazywać równoważności terapeutycznej.
- Hellstrom J., Rudholm N.: Side effects of generic competition? Eur J Health śconom 2004, 5: 203–208.
- Kjoenniksen I., Lindbaek M., Granas A.G.: Patients attitudes towards and experiences of generic drug substitution In Norway. Pharm Word Sci 2006, 28: 284–289.
- Galli Angeli D., Trezza C.: Quality and stability of ramippril generics/copies versus reference ramipril (Tritace). A 3 month stability comparative study. Clin Drug Invest 2009, 29: 667–676.
- Chojnowska-Jezierska J.: Leki generyczne – podstawowe wiadomości praktyczne. Probl Ter Monitor 2003, 14: 27–31.
- Woroń J., Filipczak-Bryniarska I., Trabka-Janik E. i wsp.: Wybrane aspekty bezpieczeństwa farmakoterapii schizofrenii i padaczki. Terapia i Leki 2007, 1: 2–7.
- Besag F.M.C.: Is generic prescribing acceptable in epilepsy? Drug Safety 2000, 23: 173–182.
- Videau J.Y.: Making medicine safe. Bull World Health Organ 2001, 79(2): 87.
- Bialer M., Yacobi A., Moros D. i wsp.: Criteria to asses in vivo performance and bioequivalence of generic controled-release formulations of carbamazepine. śpilepsia 1998, 39: 513–519.
- Olsen G.C., Tindall W.N., Clasen M.E.: Geriatric pharmacotherapy. American Pharmacists Association, Washington 2007.
- Gleiter C.H., Kotz U., Kuhlmann J. i wsp.: When are bioavailability studies required a German proposal. J Clin Pharmacol 1998,.38: 904–907.
- www.fda.gov/orangebook.
- Maciejczyk A., Kruk M. (red.): Bezpieczeństwo farmakoterapii. Medipage, Warszawa 2017.